יום שבת, 26 בפברואר 2022

 

אין כמו יומן שנכתב על ידי אדם שהיה שותף בחוויה כדי להבין , מה בדיוק היה ואיך בדיוק זה קרה .כך זכינו בחוברת צנועה הכתובה בעברית מדויקת של צעיר מתנועת השומר הצעיר שכתב יומן שהתפרש על שנה שלמה - עלייה לג'וערה של חברי עין השופט - היומן של איבי - (1910-1963).איבי גולן נולד בקנדה התחתן עם צפורה ולשניים נולדו שלוש בנות.

יומנו של אייבי גולן- (חלק א)
(חלק א' יולי 1937 – 31.12.1937)

 

05.07.1937  -  יום עליה לג'וערה.

שיירה של שנים-עשר אוטומובילים. 150 איש. צילומים על ידי כרמל פילם וקק"ל.

יוצאים, 06.30. בן-שמש קדימה. על יד השער קן המוסד: "קיבוץ אמריקה-בניר חזק" – "חזק ואמץ".

דרך יקנעם, דרך הואדי. הרים גבוהים משני הצדדים. דרך מסוכנת מבחינת בטחון. סביבה שוממה אבל יפה. עוברים את הגיא ומטעי "נטר"... עוברים את אוּם-אל-זינַת. רֵיחָנִייָה. כל הערבים יוצאים מהבתים לראות את הפלא. הילדים צועקים: "שוּ הָדָה" (מה זה?).

אנו רואים את הבית על הגבעה מרחוק. מצד שמאל יש גם את חורשת השומר הצעיר.

הגענו. בן-שמש והערבים באים לקראתנו. מתקני הדרך יורדים, לוקחים מַכּוּשִים וטוריות ועולים על הגבעה. הרגע המכריע הגיע: לעלות ולכבוש. הנה מאה איש עולים עם ברזלי הגדר, שקי מלט, פרודוקטים וכו'.

יַנֶק עולה הראשון עם האוטו. שמחה. הדרך מתחילה לקבל צורה. חופרים בורות עבור הגדר. זורקים את הלכלוך מהבית. מסיידים, מתקינים חלונות. לגדר יש הרבה מהנדסים ויש צורך תמיד לתקן את העמודים. חוסמים באבנים את הפתח בקיר. עוקרים צבר (בן-שמש). צילומים בלי סוף. מסדרים את החשמל, המוטור והזרקור. ויכוח עם הערבים בעניין הגדר. שופר מתרגז עלינו ודורש להמשיך בעבודה בלי ויכוחים.

עניין הגדר: הצטרכנו לעשות את הגדר על השביל שעבר על יד הבית. הערבים אמרו שהם הלכו בדרך הזו שנים ודורות והם רוצים להמשיך בדרך זו. לפני שמתחנו את החוט הראשון מלמעלה, נכנסו הערבים למגרש באופן חפשי. אחר כך הצטרכו להוריד את הראש בעברם את הגדר. כשמתחנו את החוט השני הצטרכו להתכופף עוד יותר בהיכנסם למגרש. כשמתחנו את החוט השלישי הם זחלו. ורק אחר כך הערבי הראשון נכנס דרך השער.

 

בן-שמש: "אם אתם רוצים לשמוע לערבים, אתם יכולים לנסוע הביתה. האוטומובילים עוד ישנם". האוטומובילים כבר נוסעים. ארוחת הצהרים תחת כיפת השמים - ביצים, חמאה, ענבים, בירה, עגבניות. מישה (רימון) מביא חדשות: התקשרנו עם כפר החורש על ידי היליוגרף[1]. שלחנו: "עלינו בשלום". תשובה: "ברכות לכובשים". שופר: "זה פשוט מזעזע". נטיעה של שלושה עצים על ידי יונה ואפרים. הנה, נשארנו מעטים.

לפני שקיעת השמש והגדר הראשונה גמורה. הבית מסודר, המיטות בחדרים, החשמל מסודר והזרקור במקום. השתוממות אצל הערבים. פלא פלאים.(קודם אברהם עקיבא שוחח איתם. שאלו: אם זו צריכה להיות משטרה – למה בחורות? אנו אוהבים את היהודי המזרחי אבל לא הבולשביקים, כמו משמר העמק).

 

ארוחת ערב: בשר, תפוחי אדמה, ענבים. הזרקור מתחיל להסתובב. מתקשרים עם משמר העמק. (יעקב-בן: הזרקורים מתנשקים). שם, בחורשה, התלהבות. אנו רואים: כפר החורש, משמר, רמת דוד, נהלל, שייך אבריק, רמת השניים.

קרני החשמל נודדות ומחפשות בחלל ריק. שופר מזמין את הערבים לתֵה. המוכתר וקרוביו אומרים שמוכנים לעזוב את הקרקע בזמן הדרוש. הפטפון מנגן ליל מנוחה, שינה מתוקה ועמוקה. לגָפִירִים ליל שמירה שרגש מיוחד ומתיחות מיוחדת לו.

 
06.07.1937

איזי נהג. שלמק ממשיך בחשמל. מתחילים בגדר הפנימית. מתחילים בסידור העמדות. יצחק ר. ואני הורסים את הקקטוסים על יד הגדר, שמסתירים את הכפר. הערבים אינם נותנים לנו להמשיך. חבל שלא סידרו יותר אנשים לעבודה זו. אבל עשינו לא רע את מה שעשינו. צבי ה., משה ש. ואני עושים חצץ. ווייץ ומקלר מבקרים אותנו. עשינו רושם טוב על המוסדות בגלל הסדר אצלנו. ווייץ רואה את המקומות המסוכנים ומסכים להוספת עשרה איש וצריף משוריין. הופעת אוטו באופק מעוררת אצלנו שמחה, כאילו ראינו מעט אוטומובילים בחיינו. האוטו מביא זיפזיף ומים. השיחה הראשונה: נבחרה הנהלה של שלושה, יוסף מפקד הבטחון, ישראל גוברמן סדרן העבודה וצבי ה. מנהל החשבונות. יש לגמור את הביצור במשך יומיים. גיוס כללי של עבודה עד שקיעת השמש. המוכתר מזמין את הזרקור להאיר את הכפר מכיוון שיש לו אורח נכבד.

 

07.07.1937

אני עושה את יסוד המקלחת עם גולדשלגר. ממשיכים בגדר ומחברים אל שתי הגדרות

בחוטים. אוי לערבי שירצה לחדור דרך הגדר. ממשיכים בעמדה הראשונה. האוטו מביא חצץ וגומרים עם העמדה. מתחילים בעמדה בחצר. מסדרים את שקי החול על המרפסת.

משה ש. נסע לחדרה וזמן קצר אחרי עזיבתו מקבלים את ידיעת הולדת בנו. אומרים שאנו מולידים בנים או בנות לפי התקופה. אז זוהי תקופת הבנים. מִפְקָד. מסדרים את החברים לעמדות. קבוצת האיתות עדיין לא הצליחה. אני רק ברזרבה. שריד הצטרכו למסור תמצית של דו"ח העדה מלכותית על ידי הזרקור אבל לא קיבלנו שום דבר.

 

08.07.1937

שופר בא באוטו ומודיע שאנחנו במדינה היהודית. אדק מוסר פרטים על הצעות הועדה המלכותית – ההרגשה קשה אצלנו. גם  שכננו הערבים אינם שבעים רצון מהחלוקה.

הם אומרים שג'וערה במדינה הערבית. הם אומרים שהם מוכנים להיות גם במדינה היהודית בגלל פרנסה.

גומרים את הגדר, ממשיכים בעמדה בחצר. מקימים את מסגרות המקלחת ומסדרים את האינסטלציה. אני מנקה את החדר בקומה הראשונה יחד עם שמואל כ. כמה לכלוך! מצאתי שני יונים צעירים וקן עם שתי ביצים. עושים מקלחת ראשונה אחרי העבודה. השמחה היא גדולה בגלל המקלחת.

בחיפה סיפרו הערבים שהתנפלו עלינו ולקחו את הנשק מאיתנו. בערב אנו נותנים סימן למשמר על ידי ארבע יריות והם עונים ע"י הזרקור, ששמעו. הכדורים נכנסים לחצץ העמדה ולא חודרים את הקירות. אני נותן 5 "מטים" לרופא וסה"כ של "מטים" הוא כבר עשרה בלי הפסד.

הרגנו שני עקרבוטים בחדר האוכל. ישראל ג. מצא 40 רגל במיטה כשקם מהשינה. הלצה: ישראל ישן עם ארבעים רגל. שרים בפעם הראשונה אחרי ארוחת הערב.

 

09.07.1937

מנקים את החדר בקומה התחתונה. גומרים את העמדה בחצר. עמדה יפה. יוצקים את הרצפה של המקלחת. מתקנים את הדרך. עדיין לא בטוחים אם אנחנו במדינה היהודית או לא. ארוחת ערב של ליל שישי. מפות על השולחנות. אנחנו שרים. ערפל בחוץ. אני נותן שני "מטים" לשמואל כ. יש פחד שאם בואם  של אנשים נוספים מהקיבוץ תקולקל האידיליה ששררה עד עכשיו בקבוצתנו הקטנה.

 

 

10.07.1937

יוסף ראה ערביה קטנה סוחבת מרצפות דרך חור בקיר החצר ומוסר על כך לויצמן. ויצמן תופס את היד ומרביץ. המוכתר "מצילה". באים מטיילים ברגל ממשמר דרך הואדי בלי נשק.

אברהם בא באוטו שלנו ומוסר ד"ש מהקיבוץ. שם התלהבות ובלגן. הבחורות רוצות לבלוע אותו. הוא ראה מפה במשרד הקק"ל ואנחנו באיזור הערבי.

אנחנו מציעים את רשימת החברים הנוספים לפלוגת ג'וערה. באים אורחים באוטו ממשמר העמק. גולדשלגר מראה להם את פרטי המקום. אוכלים אצלנו ארוחת צהרים. עוזבים. עוד פעם שקט. קוראים, מנגנים בפטפון.

ענין סידור המים: האוטו נוסע למעין בעבר הכפר, שואב טנק מלא מים בזמן קצר וחוזר. אין לנו צורך בערבי להביא לנו מים לרחיצה. כבר נסדר את כל אספקת המים בעצמנו. אנחנו משתמשים במשאבה כדי להעלות את המים עבור המקלחת למרפסת. הסידור הזה חוסך הרבה עבודה. אחרי ארוחת הערב נעים בחוץ. אנו רואים את הירח בג'וערה בפעם הראשונה. מתחילים לשיר ושרים זמן ארוך. בפעם הראשונה רוקדים פולקה, מוטק עם סיומקה – הראשונים.[1] הליוגרף - מכשיר המשמש ליצירת קשר על ידי הטלת הבזקי אור קצרים של קרני השמש באמצעות מראה. שפת הקשר היא קוד מורס.
 

6 תגובות :

 1. שמי, מאיה אליהו אחרי 12 שנות נישואים, בעלי ואני רבנו בצורה כזו או אחרת עד שהוא עזב אותי לבסוף ועבר לקליפורניה כדי להיות עם אישה אחרת. הרגשתי שהחיים שלי נגמרו והילדים שלי חשבו שהם לעולם לא יראו את אביהם שוב. ניסיתי להיות חזקה רק כלפי הילדים, אבל לא הצלחתי לשלוט בכאב שייסר את ליבי, הלב שלי התמלא בצער ובכאבים כי באמת הייתי מאוהבת בבעלי. אני חושב עליו כל יום ולילה ותמיד הלוואי שהוא יחזור אליי, הייתי ממש מוטרד והייתי זקוק לעזרה, אז ביקשתי עזרה באינטרנט ונתקלתי באתר שמציע שד"ר אלאבה יוכל לעזור לשעבר שלו לחזור. אז הרגשתי שאני צריך לנסות את זה. פניתי אליו והוא אמר לי מה לעשות. עשיתי את זה ואז הוא עשה לי כישוף אהבה. 48 שעות לאחר מכן בעלי באמת התקשר אלי ואמר לי שהוא מאוד מתגעגע גם לילדים, כל כך מדהים!! אז, אז הוא חזר באותו יום, עם הרבה אהבה ושמחה, והתנצל על טעותו ועל הכאב שהוא גרם לי ולילדים. הנישואים שלנו היו חזקים יותר מבעבר, הכל הודות לד"ר אלאבה. הוא כל כך חזק והחלטתי לשתף את הסיפור שלי באינטרנט שד"ר אלאבה היה אשף אמיתי וחזק. אני תמיד אתפלל שהיא תחיה הרבה זמן לעזור לילדיה בשעת צרה, אם את כאן וצריכה בחזרה אקסית או שבעלך עבר לאישה אחרת, תפסיקי לבכות, צור קשר עם גלגל האיות העוצמתי הזה מיד. הנה כתובת הדוא"ל שלו ליצירת קשר בכתובת: {dralaba3000@gmail.com} או WhatsApp / viber אותו באמצעות איש הקשר שלו למטה +1(425) 477-2744 תודה לך ד"ר אלאבה.

  השבמחק
 2. שמי, מאיה אליהו אחרי 12 שנות נישואים, בעלי ואני רבנו בצורה כזו או אחרת עד שהוא עזב אותי לבסוף ועבר לקליפורניה כדי להיות עם אישה אחרת. הרגשתי שהחיים שלי נגמרו והילדים שלי חשבו שהם לעולם לא יראו את אביהם שוב. ניסיתי להיות חזקה רק כלפי הילדים, אבל לא הצלחתי לשלוט בכאב שייסר את ליבי, הלב שלי התמלא בצער ובכאבים כי באמת הייתי מאוהבת בבעלי. אני חושב עליו כל יום ולילה ותמיד הלוואי שהוא יחזור אליי, הייתי ממש מוטרד והייתי זקוק לעזרה, אז ביקשתי עזרה באינטרנט ונתקלתי באתר שמציע שד"ר אלאבה יוכל לעזור לשעבר שלו לחזור. אז הרגשתי שאני צריך לנסות את זה. פניתי אליו והוא אמר לי מה לעשות. עשיתי את זה ואז הוא עשה לי כישוף אהבה. 48 שעות לאחר מכן בעלי באמת התקשר אלי ואמר לי שהוא מאוד מתגעגע גם לילדים, כל כך מדהים!! אז, אז הוא חזר באותו יום, עם הרבה אהבה ושמחה, והתנצל על טעותו ועל הכאב שהוא גרם לי ולילדים. הנישואים שלנו היו חזקים מבעבר, הכל הודות לד"ר אלאבה. הוא כל כך חזק והחלטתי לשתף את הסיפור שלי באינטרנט שד"ר אלאבה היה אשף אמיתי וחזק. אני תמיד אתפלל שהיא תחיה הרבה זמן לעזור לילדיה בשעת צרה, אם את כאן וצריכה בחזרה אקסית או שבעלך עבר לאישה אחרת, תפסיקי לבכות, צור קשר עם גלגל האיות העוצמתי הזה מיד. הנה כתובת הדוא"ל שלו ליצירת קשר בכתובת: {dralaba3000@gmail.com} או WhatsApp / viber אותו באמצעות איש הקשר שלו למטה +1(425) 477-2744 תודה לך ד"ר אלאבה.

  השבמחק
 3. שלום לכולם, שמי נעמי שמואל, אני נשוי 20 שנה עם אשתי ויש לנו שני בנים, גדולים ב-16 שנים וצעירים ב-11 שנים. בעלי אהב אותי מאוד, אבל זה הגיע למצב שהוא הסתבך ברומן עם אישה שהיא שותפתה לעבודה. אף פעם לא דמיינתי את זה, אבל איכשהו היחס שלו אליי ואל הילדים השתנה, ההגעה המאוחרת שלו מהעבודה גרמה לי לחשוב על זה, אפילו ביום הנישואין ה-20 שלי במרץ, אני מתרחק ממין כמו שאנחנו מבטיחים לעשות בחתונה ב ביום השנה, 15 ימים לפני יום הנישואין, הוא הודה שקיים יחסי מין עם עמיתו לעבודה. הוא הביא אותה למיטה שלי כשלא הייתי בעבודה, זה אומר שהרגשות שלי היו חסרי ערך לחלוטין, המצב הנפשי שלי מלא בייסורים, אני לא חושב שאני יכול לשכוח ולהחזיר את הכאב, האישה הזו הייתה בשליטה מלאה הוא אף פעם לא רציתי לעשות את זה עם אלימות, היא רוצה לזכות בי כשהיא מתגרשת, היא אמרה שהיא מקנאה בקשר שלנו ותהרסו אותי בכך שתשיג את בעלי. הייתי צריך לדבר על זה עם חבר שביקש ממני למצוא אשף כישוף טוב, קודם כל אף פעם לא האמנתי בתרופת האיות הזו, אבל אני חייב לנסות את זה עד שאני אתקל ב-DR APATA באינטרנט על איך הוא עזר כל כך הרבה אנשים יחזרו לאקס שלי ויעזרו לי לתקן את הקשר ולשמח אנשים במערכת היחסים שלי ועוד כמה סיפורים על מחלות רוחניות ועוד, הסברתי לו את המצב שלי והוא עזר לי לקיים כמה תפילות, כמה עשבי תיבול ושורשים ההקרבה הקטנה שהקרבתי, ותוך שלושה ימים הוא חזר להתנצל וזה היה ממש כמו נס בשבילי.
  האם אתם זקוקים לעזרה כלשהי במערכת היחסים שלכם כמו החזרת גבר, אישה, חבר, חברה, זכייה בלוטו, צמחי מרפא למחלות, HIV, SPD, אסטמה, דלקת פרקים, שרירנים, שבץ או כל סוג של מחלה, בעיה רוחנית , עבודת קידום, צופים שקוראים את הפוסט שלי שזקוקים לעזרה כלשהי לגבי אתגרי החיים צריכים ליצור קשר עם DR APATA ותשמחו שעשיתם זאת.
  אימייל: (drapata4@gmail.com) אתה יכול גם לווטסאפ / viber עם המספר הזה +1(425) 477-2744. צור קשר עם האיש הנהדר הזה היום ותפתור את הבעיות שלך ב-100%.

  השבמחק
 4. שלום לכולם, אני כאן כדי לחלוק עדות קטנה. שמי נעמי שמואל, אני בת 40, התחתנתי בגיל 31, יש לי רק ילד אחד וחייתי באושר ועושר. אחרי שנה של נישואים בעלי הפך להיות כל כך מוזר ואני לא ממש מבינה מה קורה, הוא עמוס מהבית לאישה אחרת, אני כל כך אוהבת אותו שאני לא חולמת לאבד אותו, אני מנסה כמיטב יכולתי לוודא שלי הבעל חוזר אליי, אבל הכל בלי עזרה, בוכה ובוכה מבקש עזרה, דיברתי על זה עם המשפחה שלו אבל לא קיבלתי תשובה. אז חברתי הטובה אנה ג'והנסון הבטיחה לעזור לי. היא סיפרה לי על אדם בשם ד"ר אפטה, אמרה לי שהוא איש גדול מאוד וגבר אמיתי שאפשר לסמוך עליו ואין לו שום קשר לבעיות אהבה שהוא לא יכול לפתור והיא סיפרה לי איך הוא עזר לאינספור אנשים בבנייה מחדש של מערכת היחסים שלהם. הייתי ממש משוכנע, יצרתי קשר במהירות עם כתובת האימייל שלו, drapata4@gmail.com או ה-WhatsApp / viber שלו עם המספר הזה (+66 81 302 8552). אני מסביר לו את כל הבעיות שלי, הוא אמר לי שאני לא צריך לדאוג שכל הבעיות שלי ייפתרו מיד. הוא אמר לי מה לעשות כדי להחזיר את בעלי, ואמרתי את זה, הוא אמר שאחרי 3 ימים בעלי יחזור ויתחיל להתחנן, וזה באמת קרה כמו שהוא אמר, מאוד הופתעתי, זה כל כך מדהים. התהילה של מערכת היחסים שלנו עם אלוהים קרובה מאוד עכשיו ושנינו חיים באושר ועושר עד עצם היום הזה. אם נתקלתם בבעיה דומה, פנו אליו מיד ופתרו את הבעיה אחת ולתמיד. אני גם עד חי

  השבמחק
 5. אני ובעלי לשעבר נפרדנו לפני שנה וחודשיים והייתי בחודש השישי להריוני. שנינו אוהבים אחד את השני וזה היה הלם עבורי וזה ממש שבר לי את הלב. ניסיתי להתקשר אליו ושני הקווים נותקו. ניסיתי להשיג אותו ברשתות החברתיות, אבל הוא סילק אותי מהן. ניסיתי להגיע להורים שלו והם אמרו לי שהבן שלהם אמר שהוא לא אוהב אותי ולא רוצה לראות אותי והם לא יודעים מה לא בסדר. בכיתי ובכיתי כל יום כי אהבתי אותו מאוד. עד שילדתי והתינוק היה בן שנה, לא הצלחתי להחזיר את אהבתי. שוב, התבלבלתי. אני לא יודע מה לעשות וגם איבדתי את העבודה ואין לי כסף לטפל בתינוק. הייתי אומללה בחיים אז בכיתי לאחותי וסיפרתי לה את הבעיה שלי ואמרתי שהיא יודעת על כישוף עוצמתי של ד"ר אפטה שעוזר לה כשהיא לא יכלה להיכנס להריון. יצרתי איתו קשר במייל והוא אמר שהוא יעזור לי ואמר לי שאישה עשתה כישוף על בעלי ואמרה שהוא יעזור לי לשבור את הכישוף כדי שבעלי יחזור אליי לנצח והדבר יהיה שלי. זו הייתה הפתעה גדולה עבורי שכל מה שהוא אמר קרה. בעלי מיד חזר אלי ואמר לי לסלוח לו. תודה רבה למטיל הקסמים החזק והאמיתי הזה. אני מתפלל שהוא יחיה זמן רב ויעשה עוד מהעבודה הנפלאה שלו. אם יש לך בעיה שמטרידה אותך בחיים, עליך ליצור קשר עם שחקן הכישוף החזק הזה! הוא יכול לעזור לך. הוא לא יאכזב אותך, אתה יכול להגיע אליו דרך כתובת ה-Gmail: drapata4@gmail.com או שאתה יכול להשיג אותו דרך הוויבר / WhatsApp שלו:(+22958359273)

  השבמחק
 6. שלום חברים, שמי אנדרבה איתן. אני כאן כדי להפיץ את החדשות הטובות לנזקקים. הייתי בדיכאון כשאשתי עזבה אותי לגבר אחר, כי הייתי צריך להפסיק לעבוד כי היה לי סרטן והייתי שבר. היא לקחה את הבת היחידה שלי, אז האפשרות היחידה שלי הייתה למות, ניסיתי להתקשר אליה אבל היא התעלמה ממני, שלחתי לה SMS ופתאום היא ענתה לי ואמרה שאני לא מתקשרת אליה או טקסט לה יותר, אז אחת יום אני אצור קשר עם חבר שלי בפייסבוק והסברתי לו הכל והוא אמר לי שיש לו את אותן בעיות לפני כן, הוא הכיר לי כישוף קסמים בשם דוקטור אפטה, הוא שלח לי את הדוא"ל האישי שלו ויצרתי איתו קשר דרך [drapata4@gmail.com] והוא ענה לי במהירות הסברתי לו את הבעיות שלי והוא אמר לי לא לדאוג שהוא עשה זאת עבור כל כך הרבה אנשים שמעולם לא האמינו בקסם אבל טעיתי לנסות לשכנע אותו במשך 24 שעות כדי להטיל קסמים ולרפא אותי מסרטן ולמצוא אותי עבודה טובה יותר ופתאום הוא שלח לי רפואה למחלה שלו, לקחתי את זה רק יומיים והייתי חופשי. למחרת לא יכולתי להאמין לעיניים שלי, מישהו דפק על הדלת שלי ולא ציפיתי לאף אחד באותו יום, פתאום אשתי בכתה לבד ולא יכולתי לסבול את זה, היא ביקשה סליחה, מיד קיבלתי שיחה מ החברה שלי בה אני עובדת שנים, וקודמתי לתפקיד מנהל חברת פרגון בארצות הברית, אנא עזור לי להודות לד"ר אפטה שהחזיר את כל מה שאיבדתי לפני כן, אתה יכול גם ליצור איתו קשר באמצעות WhatsApp / Viber עם מספר הטלפון שלו: +447307347648.

  השבמחק