יום שני, 15 במאי 2017

כך ניצחנו את האבן - סיפור הקמת קיבוץ עין השופט (50)ביקור המקויה בעין השופט 2004

המקויה

משנות השבעים ועד ..ימינו אלה אנחנו מכירים את אנשי המקויה המבקרים בקיבוצנו. יש משהו מרענן בידידות רבת השנים הזו שבאה כולה מתוך אמונה , שלנו הקיבוצניקים מהשמו'ץ קצת מוזרה.
אהבת הארץ מתוך אמונה יוקדת שזו ארץ מקודשת וחשובה לבני אדם שלא נולדו בה. הם היו באים באוטובוסים  מלאים  מפה לפה, יורדים ברחבת המכוניות , כל כך יפים עם תלבושת לבנה וכחולה (כדגל ישראל) ויש עם תלבושת צבעונית כיאה לעם היפני ושירת 'הבאנו שלום עליכם ' מתרוננת בחוזקה. בעיניים מאירות משמחה הם מתערבבים עם חברי הקיבוץ למעגל הורה סוחף או לשירה שמרימה את גג המועדון. ולנו כילדים או כהורים לילדים היה משמח במיוחד , איך כול אחד מהם היה מביא מתנה קטנה מהארץ הרחוקה והמיוחדת - יפן.. (אפילו מניפה הייתה נחשבת ) הקשר נמשך והתודות בהבעות הפנים שלהם היו כה  מיוחדות שנצרבו בלבנו.

פרופסור טושימה בביקור ב1973  תנועת המקויה  נוסדה במאי 1948 על ידי פרופסור אברהם איקורו טשימה, איש עסקים מקומאמוטו שבדרום יפן. טשימה הגה את רעיון התנועה בעקבות התגלות שחווה כאשר התבודד במשך שבועיים בהר אסו. הוא ביקר בארץ ונפגש עם הוגי דעות יהודיים באוניברסיטה העברית כפרופ' מרטין (מרדכי) בובר ופרופ' שמואל הוגו ברגמן. כן השפיע על דעותיו הוגה הדעות היפני הפציפיסט טוהויקו טגאווה. אנשי הקבוצה עמדו בקשר עם הוגים יהודים נוספים. (ויקופדיה)
עלון מס' 10 – 5.3.2010

קבוצת עולי הרגל ממקויה מספר 57 בביקור בעין השופט
בצהרי יום חמישי, הגיעו אלינו לביקור קבוצת עולי הרגל ממקויה מספר 57. 
הבאים התקבלו ברחבת האסם, לציון תרומתם לשיפוצו. 
משה שוק קידם את פניהם בברכה, 
מיגל ברך בשם הקיבוץ, נציגי המקויה נשאו דברים.
בנות דקל-ברק שרו ביפנית ובעברית והעולים נגנו ושרו את ”שיר המעלות“.
הקבוצה הביאה תשורה קטנה ומסרה אותה למיגל כנציג הקיבוץ.
לאחר הטכס, התכבדו העולים בארוחת צהרים מפנקת וזמרו ושרו גם בחדר האוכל.
הקשרים עם המקויה נמשכים כבר משנת 1963. 
במפגש הייתה גם ריבה זכאי, המורה המיתולוגית של האולפן, וכן היו גם תלמידים משלה במפגש.


איסר לביא נותן מתנה לנציג המקויה


אין תגובות :

הוסף רשומת תגובה